grep 2.5.1a - en to he translation catalogue (17 entries)

en: Unknown system error
he: תרכומ-יתלב תכרעמ תלקת

en: memory exhausted
he: ןורכזה רמגנ

en: Memory exhausted
he: ןורכזה רמגנ

en: unfinished repeat count
he: הרומג-יתלב תונשיה הנומ תרדגה

en: malformed repeat count
he: תונשיה הנומ תרדגהב יוגש ריבחת

en: invalid context length argument
he: רשקהה טסקט ךרוא לש היוגש הרדגה

en: input is too large to count
he: רופסל ידכמ לודג טלק

en: writing output
he: (טלפ תביתכ תעב הלקת)

en: Binary file %s matches
he: המיאתמ תזורחמ ליכמ %s יראניב ץבוק

en: (standard input)
he: (ינקת טלק ץורע)

en: recursive directory loop
he: היקיתב היסרוקר תאלול

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
he: %s [םינייפאמ]... PATTERN [ץבוק]  :שומישה ןפוא

en: Try `%s --help' for more information.
he: .רתוי בר עדימ תגצהל `%s --help' הסנ

en: conflicting matchers specified
he: המאתהה יגוס לש םירתוס םינויצ

en: unknown devices method
he: םינקתהב לופיטל תרכומ-יתלב תטיש

en: invalid max count
he: יוגש יברימ רפסמ

en: unknown binary-files type
he: םייראניב םיצבקב לופיטל תרכומ-יתלב תטיש
