GNU grep 2.5g - en to nb translation catalogue (19 entries)

en: Unknown system error
nb: Ukjent systemfeil

en: memory exhausted
nb: minnet oppbrukt

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  If the catalog has no translation, locale_quoting_style quotes `like this', and clocale_quoting_style quotes "like th
en: `
nb: «

en: '
nb: »

en: Memory exhausted
nb: Minnet oppbrukt

en: unfinished repeat count
nb: uferdig gjentagelsesantall

en: malformed repeat count
nb: feilaktig gjentagelsesantall

en: invalid context length argument
nb: ugyldig kontekstlengde

en: input is too large to count
nb: for mye inndata til å telle

en: writing output
nb: skriver utdata

en: Binary file %s matches
nb: Binær fil %s samsvarer

en: (standard input)
nb: (standard inn)

en: recursive directory loop
nb: rekursiv katalog-løkke

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERN [FILE]...
nb: Bruk: %s [FLAGG]... MØNSTER [FIL]...

en: Try `%s --help' for more information.
nb: Prøv «%s --help» for mer informasjon.

en: conflicting matchers specified
nb: motsigende søkeuttrykk spesifisert

en: unknown devices method
nb: ukjent enhetmetode

en: invalid max count
nb: ugyldig maksantall

en: unknown binary-files type
nb: ukjent binærfiltype
