sed 4.0.6 - en to da translation catalogue (61 entries)

en: Multiple `!'s
da: Flere '!'

en: Unexpected `,'
da: Uventet ','

en: Cannot use +N or ~N as first address
da: Kan ikke bruge +N eller ~N som første adresse

en: Unmatched `{'
da: Uparret '{'

en: Unexpected `}'
da: Uventet '}'

en: Extra characters after command
da: Ekstra tegn efter kommando

en: Expected \ after `a', `c' or `i'
da: Forventede \ efter 'a', 'c' eller 'i'

en: `}' doesn't want any addresses
da: '}' vil ikke have adresser

en: : doesn't want any addresses
da: : vil ikke have adresser

en: Comments don't accept any addresses
da: Kommentarer vil ikke have adresser

en: Missing command
da: Der mangler en kommando

en: Command only uses one address
da: Kommandoen bruger kun én adresse

en: Unterminated address regex
da: Uafsluttet regulært udtryk for adresse

en: Unterminated `s' command
da: Uafsluttet 's'-kommando

en: Unterminated `y' command
da: Uafsluttet 'y'-kommando

en: Unknown option to `s'
da: Ukendt tilvalg til 's'

en: multiple `p' options to `s' command
da: Flere 'p'-flag til 's'-kommando

en: multiple `g' options to `s' command
da: Flere 'g'-flag til 's'-kommando

en: multiple number options to `s' command
da: Flere tal-flag til 's'-kommando

en: number option to `s' command may not be zero
da: s-kommandoens tal-flag må ikke være nul

en: strings for y command are different lengths
da: y-kommandoens strenge har forskellige længder

en: expected newer version of sed
da: forventede en nyere version af sed

en: Called savchar() with unexpected pushback (%x)
da: savchar() kaldt med uventet tilbageskub (%x)

en: Unknown command:
da: Ukendt kommando:

en: %s: file %s line %lu: %s
da: %s: fil %s, linje %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
da: %s: -e udtryk nr. %lu, tegn %lu: %s

en: Can't find label for jump to `%s'
da: Kan ikke finde etiket for hop til '%s'

en: %s: can't read %s: %s
da: %s: kan ikke læse %s: %s

en: INTERNAL ERROR: bad address type
da: INTERN FEJL: forkert adressetype

en: error in subprocess
da: fejl i underproces

en: option `e' not supported
da: tilvalg 'e' er ikke understøttet

en: `e' command not supported
da: 'e'-kommando er ikke understøttet

en: INTERNAL ERROR: Bad cmd %c
da: INTERN FEJL: Forkert værdi af cmd %c

en: No previous regular expression
da: Intet forudgående regulært udtryk

en: Cannot specify modifiers on empty regexp
da: Der kan ikke angives ændrere til tomt regulært udtryk

en: Invalid reference \%d on `s' command's RHS
da: Ugyldig reference \%d på 's'-kommandos højreside

en:   -R, --regexp-perl
                     use Perl 5's regular expressions syntax in the script.
da:   -R, --regexp-perl
                     brug Perl 5's syntaks for regulære udtryk i skriptet

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
    
      -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
      -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
      -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
      -i[suffix], --in-place[=suffix]
                     edit files in place (makes backup if extension supplied)
      -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
      -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script.
    %s  -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single continuous
                     long stream.
      -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
          --help     display this help and exit
      -V, --version  output version information and exit
    
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
da: Brug: %s [TILVALG]... {skript-hvis-ingen-andre-skripter} [indfil]...
    
      -n, --quiet, --silent
                     undgå automatisk udskrivning af arbejdsrummet
      -e skript, --expression=skript
                     udfør kommandoerne i skript
      -f skriptfil, --file=skriptfil
                     udfør kommandoerne i filen skriptfil
      -i[endelse], --in-place[=endelse]
                     redigér i filer (laver sikkerhedskopi hvis endelse er givet)
      -l N, --line-length=N
                     angiv ønsket linjedelingslængde for 'l'-kommandoen
      -r, --regexp-extended
                     brug udvidede regulære udtryk i skriptet
    %s  -s, --separate
                     betragt filer som adskilte snarede end som én sammenhængende
                     lang strøm
      -u, --unbuffered
                     indlæs minimale datamængder fra inddatafiler og tøm
                     oftere uddatabuffere
      --help         vis denne hjælp og afslut
      -V, --version  udskriv versionsinformation og afslut
    
    Hvis der ikke er givet nogen '-e', '--expression', '-f' eller '--file'
    tilvalg, så opfattes det første ikke-tilvalgs-argument som et sed-skript.
    Alle resterende argumenter er navne på inddatafiler; hvis ingen inddata-
    filer specificeres, læses fra standard-ind.

en: E-mail bug reports to: %s .
    Be sure to include the word ``%s'' somewhere in the ``Subject:'' field.
da: Send fejlrapporter på engelsk pr. e-post til %s.
    Sørg venligst for at skrive ordet "%s" et sted i "Subject:"-feltet.

en: based on GNU sed version 3.02.80
da: baseret på GNU sed version 3.02.80

en: %s
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
da: %s
    Dette er frit programmel; se kildeteksten for kopieringsbetingelser.
    Der er INGEN garanti; end ikke for SALGBARHED eller EGNETHED TIL NOGET
    BESTEMT FORMÅL, i det omfang som loven tillader.

en: Couldn't open file %s: %s
da: kunne ikke åbne filen %s: %s

en: couldn't write %d item to %s: %s | couldn't write %d items to %s: %s
da[0]: kunne ikke skrive %d element til %s: %s
da[1]: kunne ikke skrive %d elementer til %s: %s

en: read error on %s: %s
da: læsefejl på %s: %s

en: Success
da: Godt resultat

en: No match
da: Intet resultat

en: Invalid regular expression
da: Ugyldigt regulært udtryk

en: Invalid collation character
da: Ugyldigt sorteringstegn

en: Invalid character class name
da: Ugyldigt navn på tegnklasse

en: Trailing backslash
da: Afsluttende omvendt skråstreg

en: Invalid back reference
da: Ugyldig reference bagud

en: Unmatched [ or [^
da: Uparret [ eller [^

en: Unmatched ( or \(
da: Uparret ( eller \(

en: Unmatched \{
da: Uparret \{

en: Invalid content of \{\}
da: Ugyldigt indhold af \{\}

en: Invalid range end
da: Ugyldig slutning på område

en: Memory exhausted
da: Hukommelsen opbrugt

en: Invalid preceding regular expression
da: Ugyldigt forudgående regulært udtryk

en: Premature end of regular expression
da: Ufuldstændigt regulært udtryk

en: Regular expression too big
da: Regulært udtryk for stort

en: Unmatched ) or \)
da: Uparret ) eller \)
