sed 4.0.7 - en to ro translation catalogue (63 entries)

en: Multiple `!'s
ro: `!'-uri multiple

en: Unexpected `,'
ro: `,' neaşteptat

en: Cannot use +N or ~N as first address
ro: Nu se poate folosi +N şi ~N ca prima adresă

en: Unmatched `{'
ro: `{' fără pereche

en: Unexpected `}'
ro: `}' neaşteptat

en: Extra characters after command
ro: Extra caractere după comandă

en: Expected \ after `a', `c' or `i'
ro: Este aşteptat \ după `a', `c' sau `i'

en: `}' doesn't want any addresses
ro: `}' nu vrea nici o adresă

en: : doesn't want any addresses
ro: : nu vrea nici o adresă

en: Comments don't accept any addresses
ro: Comentariile nu acceptă nici o adresă

en: Missing command
ro: Comandă absentă

en: Command only uses one address
ro: Comanda foloseşte numai o adresă

en: Unterminated address regex
ro: Adresă regex neterminată

en: Unterminated `s' command
ro: Comandă `s' neterminată

en: Unterminated `y' command
ro: Comandă `y' neterminată

en: Unknown option to `s'
ro: Opţiune necunoscută pentru `s'

en: multiple `p' options to `s' command
ro: multiple opţiuni `p' pentru comanda `s'

en: multiple `g' options to `s' command
ro: multiple opţiuni `g' pentru comanda `s'

en: multiple number options to `s' command
ro: număr multiplu de opţiuni pentru comanda `s'

en: number option to `s' command may not be zero
ro: numărul de opţiuni pentru comanda `s' nu poate fi zero

en: strings for y command are different lengths
ro: şirurile pentru comanda y au lungimi diferite

en: expected newer version of sed
ro: am aşteptat o versiune mai recentă de sed

en: Called savchar() with unexpected pushback (%x)
ro: savchar() a fost chemat cu pushback (%x) neaşteptat

en: Unknown command:
ro: Comandă necunoscută:

en: %s: file %s line %lu: %s
ro: %s: fişierul %s linia %lu: %s

en: %s: -e expression #%lu, char %lu: %s
ro: %s: -e expresia #%lu, caracterul %lu: %s

en: Can't find label for jump to `%s'
ro: Nu pot găsi eticheta pentru saltul la `%s'

en: %s: can't read %s: %s
ro: %s: nu pot citi %s: %s

en: INTERNAL ERROR: bad address type
ro: EROARE INTERNĂ: tip de adresă incorect

en: error in subprocess
ro: eroare în subproces

en: option `e' not supported
ro: opţiunea `e' nu e suportată

en: `e' command not supported
ro: comanda `e' nu e suportată

en: INTERNAL ERROR: Bad cmd %c
ro: EROARE INTERNĂ: comandă incorectă %c

en: No previous regular expression
ro: Nici o expresie regulară anterioară

en: Cannot specify modifiers on empty regexp
ro: Nu se pot specifica modificatori pentru regexp vidă

en: Invalid reference \%d on `s' command's RHS
ro: Referinţă invalidă \%d pentru RHS-ul comanzii `s'

en:   -R, --regexp-perl
                     use Perl 5's regular expressions syntax in the script.
ro:   -R, --regexp-perl
                    foloseşte sintaxa expresiilor regulare din Perl 5 în script.

en: Usage: %s [OPTION]... {script-only-if-no-other-script} [input-file]...
    
      -n, --quiet, --silent
                     suppress automatic printing of pattern space
      -e script, --expression=script
                     add the script to the commands to be executed
      -f script-file, --file=script-file
                     add the contents of script-file to the commands to be executed
      -i[suffix], --in-place[=suffix]
                     edit files in place (makes backup if extension supplied)
      -l N, --line-length=N
                     specify the desired line-wrap length for the `l' command
      -r, --regexp-extended
                     use extended regular expressions in the script.
    %s  -s, --separate
                     consider files as separate rather than as a single continuous
                     long stream.
      -u, --unbuffered
                     load minimal amounts of data from the input files and flush
                     the output buffers more often
          --help     display this help and exit
      -V, --version  output version information and exit
    
    If no -e, --expression, -f, or --file option is given, then the first
    non-option argument is taken as the sed script to interpret.  All
    remaining arguments are names of input files; if no input files are
    specified, then the standard input is read.
ro: Folosire: %s [OPŢIUNE]... {script-doar-dacă-nici-un-alt-script} [fişier-intrare]...
    
      -n, --quiet, --silent
                     elimină tipărire automată a spaţiului de model (pattern)
      -e script, --expression=script
                     adaugă scriptul la comenzile de executat
      -f script-file, --file=script-file
                     adaugă conţinutul fişierului-script la comenzile de executat
      -i[suffix], --in-place[=suffix]
                     editează fişierele pe loc (crează backup dacă extensia e specificată)
      -l N, --line-length=N
                     specifică lungimea liniei pentru wrap pentru comanda `l'
      -r, --regexp-extended
                     foloseşte expresii regulare extinse în script.
    %s  -s, --separate
                     consideră fişierele ca separate în loc de un singur stream
                     lung, continuu
      -u, --unbuffered
                     încarcă cantităţi minime de date din fişierele de intrare
                     şi descarcă (flush) buferele de ieşire mai des
          --help     afişează acest mesaj şi termină
      -V, --version  afişează informaţia despre versiune şi termină
    
    Dacă nici una din opţiunile -e, --expression, -f, sau --file e dată, atunci
    este luat mai întâi argumentul care nu e opţiune drept script sed de
    interpretat. Toate celelalte argumente sunt nume de fişiere de intrare; dacă
    nici un fişier de intrare nu a fost specificat, e citită intrarea standard.

en: E-mail bug reports to: %s .
    Be sure to include the word ``%s'' somewhere in the ``Subject:'' field.
ro: Raportaţi bug-uri prin e-mail la: %s .
    Fiţi siguri că includeţi ``%s'' undeva în câmpul ``Subject:''.

en: super-sed version %s
ro: versiunea super-sed %s

en: based on GNU sed version 3.02.80
ro: bazat pe GNU sed versiunea 3.02.80

en: GNU sed version %s
ro: GNU sed versiunea %s

en: %s
    This is free software; see the source for copying conditions.  There is NO
    warranty; not even for MERCHANTABILITY or FITNESS FOR A PARTICULAR PURPOSE,
    to the extent permitted by law.
ro: %s
    Acesta este software liber; vedeţi codul sursă pentru condiţiile de copiere.
    Nu există NICI o garanţie; nici măcar pentru VANDABILITATE sau POTRIVIRE 
    PENTRU UN ANUME SCOP, conform legilor în vigoare.

en: Couldn't open file %s: %s
ro: Nu am putut deschide fişierul %s: %s

en: couldn't write %d item to %s: %s | couldn't write %d items to %s: %s
ro[0]: Nu am putut scrie %d articol în %s: %s
ro[1]: Nu am putut scrie %d articole în %s: %s

en: read error on %s: %s
ro: eroare citire pentru %s: %s

en: Success
ro: Succes

en: No match
ro: Nici o potrivire

en: Invalid regular expression
ro: Expresie regulară incorectă

en: Invalid collation character
ro: Colaţiune de caractere incorectă

en: Invalid character class name
ro: Nume de clasă de caractere incorect

en: Trailing backslash
ro: Backslash în coadă

en: Invalid back reference
ro: Referinţă înapoi incorectă

en: Unmatched [ or [^
ro: [ sau [^ fără pereche

en: Unmatched ( or \(
ro: ( sau \( fără pereche

en: Unmatched \{
ro: \{ fără pereche

en: Invalid content of \{\}
ro: Conţinut incorect pentru \{\}

en: Invalid range end
ro: Sfârşit de interval incorect

en: Memory exhausted
ro: Memorie epuizată

en: Invalid preceding regular expression
ro: Expresie regulară precedentă incorectă

en: Premature end of regular expression
ro: Sfârşit prematur al expresiei regulare

en: Regular expression too big
ro: Expresie regulară prea mare

en: Unmatched ) or \)
ro: ) sau \) fără pereche
